Prechod na navigáciu Hlavné menu
Rímska únia Rádu sv. Uršule, Slovenská provincia

Juniorát


 

Stretnutie junioriek

spoločné stretnutie na tému formácie.JPGV piatok 19. februára sa stretli opäť všetky juniorky na víkend so sr. Katarínou na juniorskom stretnutí. Bolo to už druhé stretnutie od sľubov sr. Márie Frantšky a sr. Márie Pavly, ktoré boli 1. nove ...
 

Na stretnutí junioriek

bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 

 

Čo je to juniorát?

Keď novicka jasne pozná, že túži nasledovať Krista v uršulínskom spôsobe života, keď vidí, že je stále viac priťahovaná žiť len pre Krista a jeho Kráľovstvo ako jeho nevesta, požiada o pripustenie k prvým sľubom. Skladajú sa na tri roky.

 

Je dôležité, aby sa juniorka v tomto období zakorenila v komunitnom živote, ktorý je pre uršulínky podstatný. Juniorka žije v komunite, je zapojená do jej apoštolátu, pokračuje vo formácii, ktorá sa začala v predchádzajúcich obdobiach. Je v prvom rade sama zodpovedná za svoj rast, za napĺňanie ideálov, s ktorými sa stotožnila v noviciáte. Učí sa nachádzať rovnováhu medzi komunitným, apoštolským a osobným životom. Snaží sa, aby jej apoštolát bol preniknutý a oživovaný modlitbou, v ktorej nachádza silu pre prekonávanie ťažkostí. Nastúpila na cestu učenia sa životu kontemplácie v činnosti.


    sestry juniorky

   


Po troch rokoch sa rozhodne, či obnoví svoje zasvätenie na ďalšie dva roky.
Počas týchto rokov sa venuje systematicky teologickému štúdiu prípadne si dopĺňa vzdelanie, aby mohla plniť poslanie, ktorým bude poverená. Obdobie juniorátu môže trvať päť až deväť rokov. Končí sa večnými sľubmi, definitívnym áno, Bohu, ktorý ju prvý miloval. Táto odpoveď lásky na lásku je spečatená snubným prsteňom, ktorý vyjadruje, že odteraz patrí len Kristovi a je definitívne začlenená do Inštitútu.


Počiatočná formácia sa završuje večnými sľubmi, ale to neznamená, že sa formácia končí. Večné sľuby sú potvrdením správnosti voľby zo strany Cirkvi, ktorá ich prijala. Sú začiatkom nepretržitej formácie, kráčaním po ceste rastu v láske k Bohu i k ľuďom, denným pretváraním sa Božím slovom a sviatosťami, komunitným i apoštolským životom. Je to stále hľadanie toho, čo chce Boh pre danú chvíľu na danom mieste pre jednotlivé osoby i pre celok. Je to neustále rozhodovanie sa v slobode pre nasledovanie Krista, rozhodovanie sa pre jeho spôsob myslenia, konania i cítenia. Touto vydanosťou Bohu sa uršulínka postupne stáva tým, čím je, skutočnou a panenskou nevestou Božieho Syna.

 


 

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

dnes je: 20.8.2019

meniny má: Anabela

podrobný kalendár


1881480

Úvodná stránka