Prechod na navigáciu Hlavné menu
Rímska únia Rádu sv. Uršule, Slovenská provincia

Spoločnosť sv. Uršule a vznik Rádu

Neznámy autor v knihe „Svätá Angela, apoštolka nových čias“ píše: „Angela je duša uchvátená Bohom. Je apoštolkou „ante litteram". Zdá sa byť ako ktorákoľvek iná žena, ale keď študuješ jej život, nájdeš v ňom priestory oslňujúceho svetla, pauzy hlbokého mlčania a zápal chvejúcej sa lásky. Jej dielo je zamerané na ozdravenie spoločnosti jej storočia – 16. storočia – potom sa prispôsobí sociálnym zmenám čias a kvitne ešte aj dnes. Angela nám predstavuje seba ako vždy živú a časovú pre svoju charizmu Matky a zakladateľky, apoštolky a ženy kontemplatívnej. Utíš sa a pochopíš, koľko Ti môže dať ešte aj dnes.“


Pred 475 rokmi 28 panien z Brescie – múdrych panien – očakávalo s posvätným chvením srdca 25. november 1535. V ten deň, na sviatok svätej Kataríny Alexandrijskej, zúčastnili sa na svätej omši, kde sa posilnili „anjelským chlebom“ a potom meno každej bolo zapísané do knihy zvanej „Libro della Compania – Kniha Spoločnosti“. Podpis bol prejavom definitívneho záväzku. Angela zverila svoju Spoločnosť pod ochranu svätej Uršule, panny a mučenice. Odtiaľ meno jej dcér.


Ženy v tej dobe mali len dve možnosti – buď sa vydať alebo vstúpiť do kláštora. Angela urobila pod vplyvom Ducha Svätého niečo neslýchané. Založila Spoločnosť panien, ktoré zostali vo svete, vo svojich rodinách, v službe. Oporou im mal byť Regula, ktorú napísala, a vedomie, že ak Boh založil túto Spoločnosť, tak On ju nikdy neopustí.

Napriek tomu, že panny Spoločnosti nežili spolu, mali prežívať hlbokú jednotu v spojení srdcom a vôľou.


Predvídajúc premenu čias urobila Angela Spoločnosť vždy časovou.


Potreba katechizácie združila niektoré členky Spoločnosti a na podnet Karola Boromejského vznikli v Brescii i v Miláne kongregované uršulínky, ktoré sa venovali apoštolátu s malými dievčatami a neskôr sa hlavným apoštolátom uršulínok stávajú školy kresťanskej náuky.

V 17. storočí sa väčšina domov kongregovaných uršulínok pomaly zmenila v autonómne kláštory. Okolo roku 1620 boli uršulínky rozšírené už po celej Európe. Do roku 1790 bolo založených asi 400 kláštorov.


Máriu od Vtelenia Guyart, uršulínku z Tours, pobádala horlivosť ísť za more hlásať evanjelium Kanade. Do mesta Quebec prišla 1. augusta 1639.


V roku 1789 francúzska revolúcia zničila domy vo Francúzsku a v Európe ich tiež oslabila. Medzi obeťami revolúcie bolo 44 uršulínok, ktoré sú známe ako mučenice z Valenciennes a z Orange.


V 19. storočí sa asi 100 domov vo Francúzsku obnovilo so snahou prispôsobiť sa potrebám doby. Rád sa rozšíril do Spojených štátov amerických, Austrálie, Anglickej Guyany a Južnej Afriky.
 


 

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

dnes je: 20.8.2019

meniny má: Anabela

podrobný kalendár


1881574

Úvodná stránka