Prechod na navigáciu Hlavné menu
Rímska únia Rádu sv. Uršule, Slovenská provincia

Symboly

Erb Rímskej únie Rádu sv. Uršule

 • Vľavo jasnomodré nebo symbolizuje jednoduchosť a otvorenosť sv. Angely. Oheň lásky obklopuje znaky umučenia a iniciály Ježiša a Márie pretkávané svätožiarou.
 • Nad tým v azúrovo modrej večnosti kvitnú tri ľalie: panenstvo, materstvo a láska k blížnemu (vľúdnosť a milosrdenstvo).
 • Vpravo oproti jasnej striebornej letnej oblohe je vavrín hlboko zakorenený v zelenej Božej hore. Je symbolom slávy a nesmrteľnosti, ktorý nám evokuje Uršuľu (Laurus - anagram sv. Uršule).
 • Nad tým sa v zlatej farbe lásky vyníma biela holubica - Duch Svätý - láska Otca a Syna, prikrýva svojím tieňom vetvy vavrína rozprestierajúce sa po celom svete, aby z nich urobil nositeľov života.

 

Kríž Rímskej únie Rádu sv. Uršule

Každá uršulínka Rímskej únie dostala tento kríž v roku 1966. Pochádza z ateliérov sv. Františka z Paríža a bol narysovaný neznámym umelcom, ktorý však hľadal Boha. Naskicoval ho v roku 1940, keď bol v koncentračnom tábore počas 2. svetovej vojny. Krátko na to zomrel.

Spomedzi projektov rôznych umelcov generálna rada uršulínok vybrala tento kvôli nášmu poslaniu vychovávateliek pri deťoch a mládeži a kvôli pokoju, ktorý vyžaruje z Krista. Kristus pokrýva svet a ochraňuje ho svojou obetou. Ľudské utrpenia sú zahladené jeho smrťou a zmŕtvychvstaním. Vykúpenie je prehlásené, potvrdené. Kríž je symbol, ktorý spája človeka, ktorým bol Kristus, s Božím Synom.

Výzor tváre Krista na tomto kríži je plný pokoja; ľudský pokoj zo smrti sa zjednocuje s majestátnosťou najvyššieho Veľkňaza, večného Kráľa. Prejav tváre je zámerne nepresný, matný, ľudský výzor je zahalený, aby sa tak spojil s Božím výzorom.

Matka Felicia Pastoors, generálna predstavená, 16. apríla 1966: «... kríž, ktorý budeme odteraz nosiť, sme vybrali na Zelený štvrtok. Tento kríž bol osobitne urobený pre nás a predstavuje osláveného Krista, ktorého postoj hlbokého pokoja vyjadruje šťastie zo splnenia Otcovej vôle. Komunity, ktoré budú chcieť, môžu pripraviť jednoduchú slávnosť, počas ktorej budú kríže požehnané a rozdané.»


 


 

Erb našich škôl

 • Slovo „Serviam“ je motto všetkých uršulínskych škôl na celom svete.
  Pochádza z latinčiny a znamená “Budem slúžiť” Bohu a ľuďom a symbolizuje cnosť oddanosti (nadšenia, lojálnosti). Učí nás ako zabúdať na seba a myslieť viac na druhých.
  Slovo Serviam vo svojom význame zahŕňa sebaobetovanie a dobročinnú lásku, ktorá objíma celý svet.
 • Naplnením motta je služba tvojej rodine, farnosti, škole a prostrediu, kde žiješ.
 • Sedem hviezd predstavuje súhvezdie Malej medvedice poukazujúce na Polárku, hviezdu, ktorá ukazuje pútnikom cestu. Zároveň pripomína sv. Uršuľu, patrónku mládeže, vzdelávania a výchovy, ktorá nás pozýva spraviť všetko preto, aby sme dosiahli našu Polárku, ktorou je Ježiš Kristus.
 • Hviezdy na oblohe lákajú k najvyššiemu úsiliu slúžiť, hovoria nám o výškach, ku ktorým majú vzlietnuť naše ideály.
 • Kríž je symbolom kresťanskej viery, na základe ktorej je postavený ideál služby ako verejné svedectvo oddanosti Bohu. Volá nás, aby sme boli verní učeniu a zásadám Ježiša Krista.
 • Zelená farba znaku znamená životnú silu a rast.
 • Znak Serviam sa tak stal poznávacím znakom všetkých uršulínskych žiakov po celom svete, symbolom ich spolupatričnosti a vyjadrením jednoty ducha a srdca, ktorá charakterizuje žiakov všetkých uršulínskych škôl.

 


 

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

dnes je: 20.8.2019

meniny má: Anabela

podrobný kalendár


1881488

Úvodná stránka