
Sviatok Sv. Márie od Vtelenia
- AKTUALITY | 20 apríla, 2020
Dcéra, sestra, manželka, matka, vdova, businesswoman,
rehoľníčka, uršulínka, misionárka, mystička, matka Kanady…
Tieto všetky slová vystihujú našu svätú Máriu od Vtelenia, prvú ženu, rehoľníčku, ktorá preplávala Antlantik a prišla do Kanady, aby tam naplnila Božiu vôľu a svoje poslanie. Jej sviatok oslavujeme 30. apríla, kedy si pripomíname jej narodenie sa pre nebo.
Nech nás zopár myšlienok z jej života inšpiruje a povzbudzuje v našom živote.
SVäTOREČENIE
Vo štvrtok 3. apríla 2014 nastal dlho očakávaný okamih, kedy Svätý Otec František podpísal dekrét, ktorým vyhlásil za svätú jednu z dcér svätej Angely Merici – uršulínku Máriu od Vtelenia Guyart. Oddávna bola pokladaná za matku Cirkvi v Novom Francúzku, ako sa v 17. storočí nazývala Kanada. Dôležitosť Márie od Vtelenia pre ľud Kanady vyjadruje aj to, že jej socha je umiestnená spolu s významnými mužmi Kanady na budove parlamentu v Quebecu.
Je požehnaním, že je svätorečená práve v tejto dobe, pretože ponúka úžasnú spiritualitu jednoty činnosti a spojenia s Bohom. Táto nesmierne aktívna žena je vo svete pokladaná za jednu z najväčších mystičiek. Nech nám jej príhovor pomáha denne žiť naplno evanjelium činorodou láskou k Bohu i našim bratom a sestrám.
ZO ŽIVOTA SV. MÁRIE OD VTELENIA
Narodila sa v roku 1599 vo francúzskom meste Tours. Od svojich šiestich rokov bývala v tieni farského kostola a tam prežila detstvo a mladosť. Už tu začal jej mystický život. Ako sedemnásťročnú ju rodičia vydali za Klaudia Martina, vedúceho továrne na hodváb. Po dvoch rokoch šťastného manželstva sa stala vdovou a so šesťmesačným synom Klaudiom sa presťahovala k švagrovi, obchodníkovi. Keďže bola aktívnou a veľmi šikovnou ženou, švagor jej čoskoro zveril starostlivosť o celú firmu. Veľmi náročná práca s obchodníkmi a drsnými námorníkmi ju neodvádzala od jej hlbokého prežívania Božej prítomnosti.
Túžba po rehoľnom živote, ktorú pociťovala už od skorej mladosti, ju priťahovala k uršulínkam. Vstúpila k nim v roku 1631 po tom, čo svojho syna, v tom čase pokladaného za dospelého, zverila svojej sestre.
Prežívala súčasne hlboké mystické zážitky i neodolateľnú túžbu po misiách. Láska k Bohu a vrúcna túžba ohlasovať evanjelium ju v duchu hnala do najvzdialenejších kútov sveta. Počas jedného mystického videnia pochopila, že Boh ju volá do Kanady, kde sa práve zakladali prvé francúzske osady.
V roku 1639 spolu s ďalšími spoločníčkami po trojmesačnej neuveriteľne náročnej plavbe pristála v Quebecu. Po vylodení pobozkala zem, na ktorú ju Boh povolal. Počas troch rokov vo veľmi biednych podmienkach znášala zvlášť v zime kruté kanadské podnebie. Vo svojich štyridsiatich rokoch sa pustila do učenia jazyka Indiánov a pripravila im slovníky a katechizmus.
V roku 1650 požiar zničil murovaný kláštor postavený v roku 1642. K tejto absolútnej biede sa pridali strašné nájazdy Irokézov. Vedená Bohom začala Mária rekonštrukciu kláštora z ničoho. Súčasne posilňovala svoje rodáčky, ktoré sa vydali na cestu späť.
Zo svojich mystických zjavení čerpala silu potrebnú na uskutočnenie poslania. Uprostred krížov tak prispela k založeniu Cirkvi v Kanade medzi Indiánmi a osadníkmi.
Vyčerpaná nadľudskou prácou a strávená službou Bohu zomrela 30. apríla 1672. Jej telo je pochované v kaplnke kláštora v Quebecu.
Zanechala množstvo spisov, zvlášť obrovskú korešpondenciu, vlastný životopis, ktorý napísala na žiadosť svojho spovedníka a jej syna, ktorý neskôr vstúpil k benediktínom. Jej myšlienky sú stále aktuálne i dnes, pre človeka dnešnej doby, pre každého, kto túži žiť hodnoverne evanjelium. Mária od Vtelenia bola veľmi aktívna, vzorná manželka, matka, vdova, takmer riaditeľka továrne v prístave, často spolupracovala so správcami krajiny, bola literárne nesmierne plodná, svojou priamou i nepriamou činnosťou vychovávala dievčatá, ženy i rodičov.
CITÁTY SV. MÁRIE OD VTELENIA
Nedá sa vysvetliť ani predstaviť pokoj, ktorý pocítime, keď sa úplne odovzdáme Bohu.
Nikdy by sme neboli pokorní, keby sme necítili svoje slabosti.
Niet kratšej cesty k dokonalosti vo vnútornom živote než zanechať všetky úvahy nielen o tom, čo nám môže spôsobiť utrpenie, ale aj o tom všetkom, čo nevedie k Bohu ani ku konaniu čností.
Usilujte sa len o to, aby ste poslúchali Boha, so slastnou dôverou sa odovzdávajte jeho vedeniu a v pokoji srdca očakávajte, aké zámery bude mať s vami jeho Prozreteľnosť.
NAJNOVŠIE ČLÁNKY


Viete, čo je to kuťa? Alebo ako sme slávili narodenie Pána tieto Vianoce.
Keď na chodbách nášho kláštora svietilo iba svetlo sviec, za spevu kolied sa stretávali pred kaplnkou dve komunity. Po adorácii a slávnostných vešperách vychádzala z kaplnky komunita s najstaršími sestrami a po schodoch schádzala komunita našich ukrajinských priateľov. Na rukách niesla mama Svetlana malého Romanka a pán Saša niesol v rukách niečo veľké, zjavne ťažké. Dar k Vianociam…

STRETNUTIE MENÍ ŽIVOT
V auguste 2023 sa v Lisabone uskutočnia Svetové dni mládeže. Stretnutie mladých z celého sveta. Chceme umožniť skupine 22 aktívnych mladých ľudí reprezentovať aj našu krajinu. Celý pobyt aj s cestou však stojí 800,- na osobu, spolu nás to teda bude stáť viac ako 17 000,-. Približne polovicu nákladov sme schopní hradiť z vlastných zdrojov a zo zdrojov účastníkov, stále nám však chýba viac ako 8 000,-.

AKO BOH PLNÍ NAŠE SNY ALEBO DAR PRE URŠULÍNKY
Pri upratovaní našej veľkej jedálne rada počúvam Simu Magušinovú (a so mnou polovica prízemia nášho kláštora :). Mám rada jej pravdivé, hlboké a zároveň jednoduché texty. Raz som sa tak zamýšľala nad tým, aký text by Sima vymyslela na rehoľný život. Čo by na ňom vyzdvihla a ako by ho vnímala.

Púť na Butkov
Túžba putovať na Skalné sanktuárium Božieho Milosrdenstva je to, čo spojilo 10 mladých žien a 5 sestier uršulínok.

Provinciálna konferencia v Suchej nad Parnou
Počas jesenných prázdnin sa stretli sestry zo všetkých komunít na provinciálnej konferencii v Suchej nad Parnou, kde sme mali možnosť svojou prítomnosťou rozveseliť aj naše najstaršie sestry.

Ursuline Global Compact on Education (Uršulínska globálna výchovná aliancia)
15. októbra 2021 začalo celosvetové dobrodružstvo uršulínskych škôl. Boli sme pozvaní, aby sme spolu so všetkými uršulínskymi školami na svete odpovedali na výzvu sv. Otca Františka a pozreli sa na to, čo môžeme spoločne robiť, aby náš svet bol krajším a lepším. Na túto výzvu sme s radosťou odpovedali. Slovensko reprezentovalo naše Gymnázium Angely Merici v Trnave a zo začiatku aj Spojená škola sv. Uršule v Bratislave.

Duchovná obnova v Bojničkách
“Strava pravidelná, pomazánky vynikajúce.” Aj tak by sa dala v krátkosti vyjadriť víkednovka, ktorú sme uplynulý víkend prežili. My sme však išli na hlbinu. Ústrednou témou nášho spoločného času bolo Otcovo srdce a úryvok zo Sv. Písma Jn 10,10 (“Zlodej prichádza, len aby kradol, zabíjal a ničil. Ja som prišiel, aby mali života aby ho mali hojnejšie.”).