Jedna svieca stačí

Mladú autorku Ivanu Hečkovú zaujali životné príbehy dvoch rehoľných sestier natoľko, že sa o nich rozhodla napísať knihu. V nej podáva autentické svedectvo o živote sr. Vianney a sr. Natálie. Kniha, ktorá nesie názov Jedna svieca stačí, bola uvedená do života na pôde kníhkupectva Martinus na Obchodnej ulici v Bratislave za prítomnosti autorky, šéfredaktorka Aktuality.sk Petra Bárdyho a provinciálnej predstavenej uršulínok sestry Samuely Harmáčkovej.

Čím zaujali autorku tejto knihy práve naše sestry? Ona sama na túto otázku odpovedala, že spôsobom akým hovorili o živote v totalite. Bez trpkosti, pocitu krivdy alebo sebaľútosti. Napriek tomu, že zažili štyridsať rokov vyhnanstva, vyžaruje z nich pre dnešný svet nepochopiteľný pokoj a vyrovnanosť. Celý tento čas prežili v náručí Boha, zjednotené s jeho vôľou.

Jedna svieca stačí, ale iba vtedy, ak je zapálená. Mnohé sestry vtedajšej doby boli svojím životom zapálené pre Krista. Počas vyhnanstva sa režim snažil úplne zlikvidovať rehole tým, že sestry vyzlečie z habitu a pošle ich domov. To sa však nepodarilo. Vďaka tejto generácii sestier sme tu dnes aj my – mladšie sestry, ktoré oslovilo svedectvo života starších sestier. Mali nádej, aj keď nevideli koniec ich vyhnanstva. Mali nádej, aj keď dlho nemali nové povolania. Mali nádej, aj keď žili celé roky mimo svojich kláštorov. Nestratili nádej… Boli hlboko spojené s Bohom. Možno v dnešnej dobe je to práve nádej, ktorú potrebujeme vnímať v našich životoch a ktorú treba dávať ďalej.

Nech je táto kniha pre nás svedectvom toho, že aj ťažké chvíle sa dajú prekonať s Bohom. On nám dá silu, aby sme zvládli všetky skúšky. A ťažkosti nás nezlomia ale vyformujú z nás ľudí, ktorí budú prinášať nádej do tohto sveta.

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Odkrytie Božieho pohľadu a umenie prázdnych rúk

Sestry uršulínky nedávno privítali sr. Veroniku Baráthovú, aby viedla duchovnú obnovu zameranú na identitu ženy a hľadanie Božieho pohľadu na každodenné situácie v zasvätenom živote. Sr. Veronika Baráthová, sa venovala téme “Žena v zasvätenom živote”, kde zdôraznila význam vzťahu s Ježišom a jeho premieňajúci vplyv na všetky ostatné vzťahy.

Čítať viac »

STRETNUTIE REHOĽNÍKOV O UMELEJ INTELIGENCII: AI GETTIN GREADY FOR THE AGE OF AI

V Bratislave sa uskutočnilo pútavé stretnutie rehoľníkov zorganizované sestrami uršulínkami, ktoré sa venovalo téme umelej inteligencie (AI). Viac ako 30 účastníkov sa zišlo, aby sa naučili viac o AI od Martina Krčka, experta na túto oblasť. Prednášky zahŕňali dôležité aspekty ako prečo je AI dôležitá, jej základné fungovanie a možnosti využitia.

Čítať viac »

Návšteva apoštolského nuncia

Uršulínsky kláštor bol prvým sídlom apoštolskej nunciatúry po vyhlásení vzniku Slovenskej republiky 1. januára 1993.
Túto spätosť spojenú s príležitosťou oslavy sviatku Loretánskej Panny Márie v nedeľu 10.12.2023 sme využili k tomu, aby sme pozvali na návštevu súčasného apoštolského nuncia na Slovensku.

Čítať viac »

Uršulínka v slume

Sestra Kevina Ekal, OSU pracuje v druhom najväčšom slume na svete
Naše školy v Trnave spolu s komunitou sestier uršulínok sa rozhodli podporiť prácu sestry Keviny Ekal, OSU v Keni, Nairobi.
Vďaka štedrosti žiakov a rodičov, námahám učiteľov sa v misijnej aktivite „misijný koláč“ s podporou sestier podarilo vyzbierať 2000€ pre prácu sestry Keviny v slume.

Čítať viac »