Jedna svieca stačí

Mladú autorku Ivanu Hečkovú zaujali životné príbehy dvoch rehoľných sestier natoľko, že sa o nich rozhodla napísať knihu. V nej podáva autentické svedectvo o živote sr. Vianney a sr. Natálie. Kniha, ktorá nesie názov Jedna svieca stačí, bola uvedená do života na pôde kníhkupectva Martinus na Obchodnej ulici v Bratislave za prítomnosti autorky, šéfredaktorka Aktuality.sk Petra Bárdyho a provinciálnej predstavenej uršulínok sestry Samuely Harmáčkovej.

Čím zaujali autorku tejto knihy práve naše sestry? Ona sama na túto otázku odpovedala, že spôsobom akým hovorili o živote v totalite. Bez trpkosti, pocitu krivdy alebo sebaľútosti. Napriek tomu, že zažili štyridsať rokov vyhnanstva, vyžaruje z nich pre dnešný svet nepochopiteľný pokoj a vyrovnanosť. Celý tento čas prežili v náručí Boha, zjednotené s jeho vôľou.

Jedna svieca stačí, ale iba vtedy, ak je zapálená. Mnohé sestry vtedajšej doby boli svojím životom zapálené pre Krista. Počas vyhnanstva sa režim snažil úplne zlikvidovať rehole tým, že sestry vyzlečie z habitu a pošle ich domov. To sa však nepodarilo. Vďaka tejto generácii sestier sme tu dnes aj my – mladšie sestry, ktoré oslovilo svedectvo života starších sestier. Mali nádej, aj keď nevideli koniec ich vyhnanstva. Mali nádej, aj keď dlho nemali nové povolania. Mali nádej, aj keď žili celé roky mimo svojich kláštorov. Nestratili nádej… Boli hlboko spojené s Bohom. Možno v dnešnej dobe je to práve nádej, ktorú potrebujeme vnímať v našich životoch a ktorú treba dávať ďalej.

Nech je táto kniha pre nás svedectvom toho, že aj ťažké chvíle sa dajú prekonať s Bohom. On nám dá silu, aby sme zvládli všetky skúšky. A ťažkosti nás nezlomia ale vyformujú z nás ľudí, ktorí budú prinášať nádej do tohto sveta.

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Viete, čo je to kuťa? Alebo ako sme slávili narodenie Pána tieto Vianoce.

Keď na chodbách nášho kláštora svietilo iba svetlo sviec, za spevu kolied sa stretávali pred kaplnkou dve komunity. Po adorácii a slávnostných vešperách vychádzala z kaplnky komunita s najstaršími sestrami a po schodoch schádzala komunita našich ukrajinských priateľov. Na rukách niesla mama Svetlana malého Romanka a pán Saša niesol v rukách niečo veľké, zjavne ťažké. Dar k Vianociam…

Čítať viac »

STRETNUTIE MENÍ ŽIVOT

V auguste 2023 sa v Lisabone uskutočnia Svetové dni mládeže. Stretnutie mladých z celého sveta. Chceme umožniť skupine 22 aktívnych mladých ľudí reprezentovať aj našu krajinu. Celý pobyt aj s cestou však stojí 800,- na osobu, spolu nás to teda bude stáť viac ako 17 000,-. Približne polovicu nákladov sme schopní hradiť z vlastných zdrojov a zo zdrojov účastníkov, stále nám však chýba viac ako 8 000,-.

Čítať viac »

AKO BOH PLNÍ NAŠE SNY ALEBO DAR PRE URŠULÍNKY

Pri upratovaní našej veľkej jedálne rada počúvam Simu Magušinovú (a so mnou polovica prízemia nášho kláštora :). Mám rada jej pravdivé, hlboké a zároveň jednoduché texty. Raz som sa tak zamýšľala nad tým, aký text by Sima vymyslela na rehoľný život. Čo by na ňom vyzdvihla a ako by ho vnímala.

Čítať viac »