Ursuline Global Compact on Education (Uršulínska globálna výchovná aliancia)

  • 15. októbra 2021 začalo celosvetové dobrodružstvo uršulínskych škôl. Boli sme pozvaní, aby sme spolu so všetkými uršulínskymi školami na svete odpovedali na výzvu sv. Otca Františka a pozreli sa na to, čo môžeme spoločne robiť, aby náš svet bol krajším a  lepším. Na túto výzvu sme s radosťou odpovedali. Slovensko reprezentovalo naše Gymnázium Angely Merici v Trnave a zo začiatku aj Spojená škola sv. Uršule v Bratislave.  

    Začali sme spoločným celosvetovým online ceremoniálom, na ktorom bolo prítomných 50 uršulínskych škôl z celého sveta (Indonézia, USA, Barbados, Peru, Austrália, Japonsko, Veľká Británia, Thajsko, Taiwan, Južná Afrika, Francúzsko, Rakúsko, Chile, Brazília, Poľsko, Senegal, Venezuela, Guyana a Slovensko). Následne sme boli rozdelení do 12 skupín, pričom každú skupinu tvorilo 4 – 5 krajín. Facilitátorkou skupiny, kde bolo Gymnázium Angely Merici v Trnave bola sr. Damiána a jej súčasťou bola Brescia House School z Južnej Afriky, SMK Santa Theresia Tourism High School z Indonézie, Largenté Bayonne z Francúzska. Každý mesiac sme sa pravidelne stretávali, aby sme si vymieňali naše skúsenosti o tom, na akých projektoch pracujeme, s akými výzvami sa stretávame a na čom chceme ďalej pracovať. Väčšina našich tém sa týkala environmentálnych výziev (separovanie, šetrenie energiami…), sociálnych oblastí ako pomoc chudobným, odídencom z Ukrajiny či iné nápady, ako zlepšiť svet.

    Trikrát sme mali celosvetové stretnutie, na ktorom sme pracovali v skupinách, ale videli sme aj prácu iných skupín. Na týchto stretnutiach sa nám prihovorila aj generálna predstavená uršulínok Matka Sue Flood, pôvodom z Austrálie. Za generálnu radu bola za celý projekt zodpovedná sr. Agatha Linda Chandra z Indonézie a celkovo sa ho zúčastnilo viacero sestier, prevažne z Indonézie, USA, Karibiku, Austrálie…

    Túto spoločnú prácu sme ukončili 30. septembra záverečným ceremoniálom, na ktorý nám zaslal list sv. Otec František, ktorý si v plnom znení môžete prečítať  tu.

Prácu našej skupiny si môžete pozrieť v krátkom zostrihu na danom linku.

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

AKO BOH PLNÍ NAŠE SNY ALEBO DAR PRE URŠULÍNKY

Pri upratovaní našej veľkej jedálne rada počúvam Simu Magušinovú (a so mnou polovica prízemia nášho kláštora :). Mám rada jej pravdivé, hlboké a zároveň jednoduché texty. Raz som sa tak zamýšľala nad tým, aký text by Sima vymyslela na rehoľný život. Čo by na ňom vyzdvihla a ako by ho vnímala.

Čítať viac »