Covid fighters u sestier v Suchej

Prázdniny v plnom prúde keď nás zrazu vyruší správa od sestier zo Suchej nad Parnou. Takmer celá komunita našich najstarších sestier je pozitívna a pozitívne sú aj ošetrovateľky. Prišla prosba o pomoc. Čo teraz robiť? Prerušiť plány, ktoré sme mali na tento týždeň, a ísť pomôcť? Nezúčastniť sa EXPO v Trenčíne, na ktoré sme sa tešili? Alebo ostať doma a chrániť sa? A aj keby sme išli, čo máme robiť? Tieto a mnohé iné otázky nám behali po rozume. Ale nakoniec sme sa rozhodili ísť a tak sa začala naša služba v Suchej. Boh stál pri nás so svojou pomocou v osobe pátra Martina Halčáka, SJ, ktorému vďačíme za dezinfekciu priestorov a hlavne cenné rady a povzbudenie k službe.

Habity sme vymenili na ochranné overaly (vtedy som si uvedomila, že v habite nie je až tak teplo :), závoje za štíty a kláštor za stan. Naša služba spočívala v pomoci sestrám pri hygiene, príprave a distribúcii stravy, uprataní a dezinfekcii priestorov, nákupe…

Sestry nás vítali s priateľským úsmevom, niekedy s komentovaním nášho „moderného oblečenia“ no vždy s vďačnosťou. Ja som bola tiež vďačná za túto skúsenosť. Byť pri najstarších sestrách je pre mňa vždy povzbudením k vernosti, ale aj k učeniu sa prijímať svoje vlastné limity a obmedzenia v duchu obety.

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Odkrytie Božieho pohľadu a umenie prázdnych rúk

Sestry uršulínky nedávno privítali sr. Veroniku Baráthovú, aby viedla duchovnú obnovu zameranú na identitu ženy a hľadanie Božieho pohľadu na každodenné situácie v zasvätenom živote. Sr. Veronika Baráthová, sa venovala téme “Žena v zasvätenom živote”, kde zdôraznila význam vzťahu s Ježišom a jeho premieňajúci vplyv na všetky ostatné vzťahy.

Čítať viac »

STRETNUTIE REHOĽNÍKOV O UMELEJ INTELIGENCII: AI GETTIN GREADY FOR THE AGE OF AI

V Bratislave sa uskutočnilo pútavé stretnutie rehoľníkov zorganizované sestrami uršulínkami, ktoré sa venovalo téme umelej inteligencie (AI). Viac ako 30 účastníkov sa zišlo, aby sa naučili viac o AI od Martina Krčka, experta na túto oblasť. Prednášky zahŕňali dôležité aspekty ako prečo je AI dôležitá, jej základné fungovanie a možnosti využitia.

Čítať viac »

Návšteva apoštolského nuncia

Uršulínsky kláštor bol prvým sídlom apoštolskej nunciatúry po vyhlásení vzniku Slovenskej republiky 1. januára 1993.
Túto spätosť spojenú s príležitosťou oslavy sviatku Loretánskej Panny Márie v nedeľu 10.12.2023 sme využili k tomu, aby sme pozvali na návštevu súčasného apoštolského nuncia na Slovensku.

Čítať viac »