
Pápež František uršulínkam
- AKTUALITY | 5 októbra, 2019
Pápež František prijal vo Vatikáne vo štvrtok 3. októbra rehoľníčky Rímskej únie Rádu sv. Uršule pri príležitosti ich generálnej kapituly. Približne 90 uršulínok prišlo na stretnutie so Svätým Otcom, aby ho pozdravili a vypočuli si jeho povzbudenie pri plnení ich poslania, ktorým je výchova v rozmanitých formách so zreteľom na evanjelizáciu.
Sestry uršulínky si pre svoje zhromaždenie zvolil tému „Globálne spoločenstvo, poďme smerom k novému životu“. Pápež začal svoj príhovor poukázaním na túto tému ich generálnej kapituly, zvlášť na spojenie slov „spoločenstvo“ a „globálne“ napriek tomu, že spoločenstvo sa zväčša spája s určitým vymedzeným prostredím, a nie s globálnosťou.
Vnímavosť na celosvetové problémy
„Zdá sa, že tieto dva pojmy nie sú určené na to, aby stáli vedľa seba, a predsa, takáto je realita, v ktorej žijeme a s ktorou sa musíme vysporiadať. Sme v dobe s čoraz väčším vzájomným prepojením a národy sa už stali súčasťou určitého „globálneho spoločenstva“. Všetci sa nachádzame bližšie k veľkým výzvam, ktorým musíme čeliť. Dnes už nikto nemôže povedať: „Toto sa ma netýka“.
Ochrana ľudských práv, výdobytky slobody myslenia a náboženskej slobody, evanjelizácia vzdialených i blízkych – počnúc od seba samých –, sociálna spravodlivosť, ochrana životného prostredia a spoločné úsilie o trvalo udržateľný rozvoj, o príchod humanistického hospodárstva, o politiku, ktorá je skutočne v službe človeku, to nie sú „problémy tých druhých“, ale sú to naše problémy, sú to moje problémy; už sa netýkajú iba jedného národa či krajiny, ale celého sveta.
Napríklad vypaľovanie v Amazónii nie je len problémom tohto regiónu, je to svetový problém; fenomén migrácie sa netýka iba niektorých štátov, ale medzinárodného spoločenstva; a tak ďalej.
K druhej časti témy „Poďme smerom k novému životu“ Svätý Otec pripomenul sestrám uršulínkam ich zakladateľku sv. Angelu Merici, ktorá hovorievala: „Dávajte životu novosť“. Pápež položil do pléna otázku: Ako sa to dá? A ponúkol aj odpoveď:
„Je to možné, keď otvoríme dvere Kristovi a budeme ho napodobňovať v láske, čiže v tom, ako sa stáva blížnym každému mužovi a žene každého jazyka, ľudu a národa s veľkým rešpektom k odlišnosti druhých, či už kultúrnej alebo náboženskej.“
Vychovávateľské poslanie: učiť kriticky myslieť
Pápež František ich povzbudil v misionárskom poslaní, ktoré dostali od Boha v ich zakladateľke. Zdôraznil, že jeho plnenie spočíva v dôslednosti životného svedectva:
„Vy, drahé sestry, ste pozvané, aby ste vydávali toto svedectvo ako verné dcéry sv. Angely Merici, nachádzajúc obnovenú inšpiráciu v jej charizme, aby ste odpovedali na smäd tohto sveta, ktorý je v konečnom dôsledku smädný po Kristovi a smädí po jeho milosrdenstve.
V tejto súvislosti by som vás rád povzbudil, aby ste s nadšením pokračovali vo svojej vychovávateľskej úlohe, najmä v čase, keď sú mladí ľudia zahltení obrovským množstvom informácií a dezorientovaní rýchlosťou, s akou sa šíria. V dôsledku toho je nevyhnutné ponúknuť také vzdelávanie, ktoré učí kriticky myslieť, rozoznávať klady a zápory prostriedkov, ktoré používame, a ktoré vie naznačiť mladým ľuďom cestu hodnotového dozrievania.
Dobre viete, že skutočný ľudský rast v povedomí hodnôt je možný iba prepojením vzdelávania s ohlasovaním Evanjelia. Deje sa to hlavne prostredníctvom osobného svedectva, a preto vás pozývam, aby ste starostlivo dbali o duchovný život.”
NAJNOVŠIE ČLÁNKY


Viete, čo je to kuťa? Alebo ako sme slávili narodenie Pána tieto Vianoce.
Keď na chodbách nášho kláštora svietilo iba svetlo sviec, za spevu kolied sa stretávali pred kaplnkou dve komunity. Po adorácii a slávnostných vešperách vychádzala z kaplnky komunita s najstaršími sestrami a po schodoch schádzala komunita našich ukrajinských priateľov. Na rukách niesla mama Svetlana malého Romanka a pán Saša niesol v rukách niečo veľké, zjavne ťažké. Dar k Vianociam…

STRETNUTIE MENÍ ŽIVOT
V auguste 2023 sa v Lisabone uskutočnia Svetové dni mládeže. Stretnutie mladých z celého sveta. Chceme umožniť skupine 22 aktívnych mladých ľudí reprezentovať aj našu krajinu. Celý pobyt aj s cestou však stojí 800,- na osobu, spolu nás to teda bude stáť viac ako 17 000,-. Približne polovicu nákladov sme schopní hradiť z vlastných zdrojov a zo zdrojov účastníkov, stále nám však chýba viac ako 8 000,-.

AKO BOH PLNÍ NAŠE SNY ALEBO DAR PRE URŠULÍNKY
Pri upratovaní našej veľkej jedálne rada počúvam Simu Magušinovú (a so mnou polovica prízemia nášho kláštora :). Mám rada jej pravdivé, hlboké a zároveň jednoduché texty. Raz som sa tak zamýšľala nad tým, aký text by Sima vymyslela na rehoľný život. Čo by na ňom vyzdvihla a ako by ho vnímala.

Púť na Butkov
Túžba putovať na Skalné sanktuárium Božieho Milosrdenstva je to, čo spojilo 10 mladých žien a 5 sestier uršulínok.