Uršulínka v slume

Sestra Kevina Ekal, OSU pracuje v druhom najväčšom slume na svete

Naše školy v Trnave spolu s komunitou sestier uršulínok sa rozhodli podporiť prácu sestry Keviny Ekal, OSU v Keni, Nairobi.

Vďaka štedrosti žiakov a rodičov, námahám učiteľov sa v misijnej aktivite „misijný koláč“ s podporou sestier podarilo vyzbierať 2000€ pre prácu sestry Keviny v slume.

Ôsmaci zo základnej školy pripravili pre sestru Kevinu otázky, ktoré ich zaujímali a ako odpoveď sestra poslala tento videopozdrav.

Žiaci tiež preložili slová sestry Keviny:

Ahojte, ako sa máte? Všetkých vás pozdravujem. Aké je to vyrastať na Slovensku? Musí to byť krásne, Slovensko je krásna krajina s krásnymi deťmi, krásne počasie. Všetko sa javí byť fajn.

V prvom rade vám chcem poďakovať, že myslíte na nás v Keni, na náš projekt.

Moje meno je setra Kevina, tak ako sestra Mária, sme z rovnakej kongregácie. Pracujem v slume a staráme sa o matky a deti. Staráme sa o deti, aby mohli chodiť do školy. Snažíme sa im zaobstarať peniaze na školské poplatky. Školy v Keni totiž nie sú zadarmo, ani základná, ani stredná a ani univerzita.

Pracujem v slume s názvom Kibera, ktorý je druhý najväčší slum v Afrike. Žije v ňom viac ako milión ľudí, ktorí nemajú takmer nič. Našou úlohou je chodiť do slumu a pomáhať deťom chodiť do školy. Pomáhame im platiť školné.

Takže, čo robím? Prichádzam do slumu, hľadám deti, ktoré nemôžu chodiť do školy, spíšem ich príbehy a posielam ich ľuďom, ktorý by nám mohli pomôcť zaplatiť školné, aby sme deti mohli poslať deti do školy.

Koľko máte rokov?

Mám 47 rokov. Asi sa vám budem zdať už stará .

Aká je vaša obľúbená farba?

Moja obľúbená farba je fialová, lebo je to farba života. Túžim byť radostná ako táto farba.

Aké je vaše obľúbené jedlo?

Moje obľúbené jedlo je hovädzie. V mojom rodisku sme farmári, aj môj otec je farmár a má kravy. Jeme veľa mäsa a pijeme veľa mlieka, jeme veľa kukurice.

Aké sú vaše záujmy mimo školy?

Baví ma čítať knihy, hrať volejbal, netball (podobné ako volejbal) a behanie.

Ako dlho pomáhate v slumoch?

Okolo 6-7 rokov.

Kedy ste sa stali uršulínkou ?

Sestrou uršulínkou som sa stala pred mnohými rokmi, v roku 1995.

Prečo ste sa stali uršulínkou?

V okolí sme mali sestry, takže keď som mala chuť pridať sa k nim, oslovila som ich.

Máte súrodencov? Ak áno, koľko?

Mám 7 súrodencov. Tri dievčatá a štyroch chlapcov.

Máte vo vašej komunite sestier nejaké zvieratá­?

V našej komunite máme kravy, kačky, sliepky, psy a taktiež máme zajace. Keď budete chcieť, môžem vám poslať nejaké zajace do vašej triedy (smiech).

Od kedy do kedy trvá školský rok?

Školský rok u nás začína v januári. Máme troje prázdniny – v apríli, v auguste a najdlhšie prázdniny sú v novembri – decembri, aby sa žiaci mohli pripraviť na skúšky do ďalšieho ročníka. 

Ďakujem pekne za vašu štedrosť, podporu, vaše milodary pre slum. Pozdravujem vás všetkých a aj vašich príbuzných, rodičov a súrodencov. Povedzte im, že ste v kontakte so sestrou uršulínkou z Kene, Keňa je krásna krajina. Ešte raz ďakujem a Boh nech vás žehná. Ahojte!

sestra Mária, OSU

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Uršulínka v slume

Sestra Kevina Ekal, OSU pracuje v druhom najväčšom slume na svete
Naše školy v Trnave spolu s komunitou sestier uršulínok sa rozhodli podporiť prácu sestry Keviny Ekal, OSU v Keni, Nairobi.
Vďaka štedrosti žiakov a rodičov, námahám učiteľov sa v misijnej aktivite „misijný koláč“ s podporou sestier podarilo vyzbierať 2000€ pre prácu sestry Keviny v slume.

Čítať viac »

Svetové dni mládeže – Lisabon 2023

Dobrodružstvo začína. Aj týmito slovami by sme mohli začať naše zážitky zo Svetových dní mládeže v Lisabone 2023.
Našu skupinu Ursulines Youth Slovakia, teda slovenskú uršulínsku mládež, tvorilo s rôznymi obmenami dovedna 47 členov. A aj vďaka podpore našich sestier a mnohých darcov, sme sa v takomto hojnom počte mohli vydať na našu púť.

Čítať viac »

Rím – Brescia – Desenzano

V utorok večer, netušiac, čo nás všetko čaká, sme sa stretli celá pútnická skupinka v bratislavskom kláštore, aby sme hneď v skorých ranných hodinách mohli odísť do Ríma. Symbolika sa nezaprela hneď na začiatku. Na túto púť sa prihlásilo presne jedenásť dievčat. Presne toľko spoločníčok zobrala so sebou sv. Uršuľa na jej púť. Sprevádzali nás štyri sestry a páter Jakub Garčár (SJ).

Čítať viac »

Vďačnosť za probáciu

Keď sa zamyslím nad uplynulým polrokom života, tak sa v mojej hlave vynorí slovo vďačnosť. Čím je tento polrok taký jedinečný? Žijem v atypických podmienkach. Mám čas myslieť a tešiť sa. Študovať, obdivovať krásu, spoznávať, veľa načúvať a modliť sa. Nie všetko je celkom ideálne, ak by bolo, to by som už nebola na tomto svete. Trápim sa s angličtinou a vyjadrovanie mojich myšlienok, často filozoficko-psychologicko-etických, mi dá občas riadne zabrať.

Čítať viac »

Duchovná obnova v Bojničkách

Pannu Máriu v Lukášovom evanjeliu sme mali možnosť spoznávať v dňoch 28. – 30. 4. 2023 v Bojničkách.
Duchovnej obnovy sa zúčastnilo 12 mladých žien a tri sestry. Víkendom nás sprevádzal Jakub Garčár, SJ.

Čítať viac »