Púť žiakov k sv. Angele

V máji sme sa dvakrát vydali na púť po stopách svätých a najmä po stopách sv. Angely Merici. V sprievode pátra Pavla Trga, SJ, brata Filipa OFM, sr. Márie-Rity Žiakovej, OSU a sr. Damiány Lužnej, OSU sme objavovali so 106 študentami Gymnázia Angely Merici z Trnavy život našej sv. Angely. Každým krokom sme si uvedomovali veľkosť tejto svätej ženy. A ako vnímali túto púť naši žiaci? 

Pozrite si video, fotky a prečítajte ich vlastné slová:
Púť do Talianska bola veľký duchovný zážitok. Stáli sme na miestach, kde pred nami chodili svätí, videli sme ich hroby, pocítili sme dotyk ich životov, ich odkaz, ktorý zanechali tomuto svetu.
Sára
GAM
V posledný májový týždeň sa skupina 53 študentov a 4 sprevádzajúcich z Gymnázia Angely Merici v Trnave zmenila na pútnikov. Dlho očakávaný deň padol na nedeľu a my sme vyrazili na jednu z najdlhších ciest. Asi po pätnástich hodinách strávených v autobuse sme za svitania dorazili do Assisi. A tam sa to začalo naplno. V Assisi sme spoznali miesta, na ktorých žil svätý František a svätá Klára. Vypočuli sme si veľa zaujímavých slov a užívali sme si atmosféru kamenných, talianskych uličiek. Naše putovanie nám dávalo stále väčší zmysel. Veľmi sme si užili výlet do Desenzana. Na mieste Angelinho detstva sme spoznali tri sestry uršulínky, z rôznych krajín a preplavili sme sa na lodi cez Lago di Garda. Nechýbal ani tanec na námestí a talianska zmrzlina. Niekoľko dní sme strávili v Brescii, kde sme kráčali po stopách svätej Angely, pozreli si pamiatky, kostoly a ochutnali pravú taliansku pizzu. Posledný deň sme strávili v Padove, kde sme navštívili svätého Antona a poďakovali mu, za mnohé nájdené veci. Takisto sme neobišli ani svätého Leopolda Mandića. Na konci sme sa nevedeli rozhodnúť kde bolo najkrajšie. Počas tejto púte sme spoznali nielen talianske mestá, ale aj kus z ich histórie prepletenej svätými ľuďmi. Viac sme spoznali aj seba navzájom a vytvorili sme si bláznivé a krásne spomienky. Navždy to pre nás zostane nezabudnuteľným zážitkom. Ďakujeme všetkým, čo nám umožnili túto cestu a vďaka Pánovi, za všetky krásy a milosti, ktoré nám boli počas nej dané. Grazie!
Sofia
GAM
Týždeň, čo som strávila v Taliansku, patrí k jedným z najkrajších zážitkov môjho života. Nie len že som si užila nádhernú architektúru a prírodu Talianska, ale spoznala som úžasných ľudí aj z iných ročníkov a vytvorili sme spolu úžasnú partiu. Nebolo to však len o zážitkoch s ľuďmi, ale aj s Bohom. Pri návšteve bazilík a miest, kde žili svätí a aj patrónka našej školy, som si obnovila a  vytvorila ešte hlbší vzťah aj s Bohom.
Mária
GAM

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

STRETNUTIE REHOĽNÍKOV O UMELEJ INTELIGENCII: AI GETTIN GREADY FOR THE AGE OF AI

V Bratislave sa uskutočnilo pútavé stretnutie rehoľníkov zorganizované sestrami uršulínkami, ktoré sa venovalo téme umelej inteligencie (AI). Viac ako 30 účastníkov sa zišlo, aby sa naučili viac o AI od Martina Krčka, experta na túto oblasť. Prednášky zahŕňali dôležité aspekty ako prečo je AI dôležitá, jej základné fungovanie a možnosti využitia.

Čítať viac »

Návšteva apoštolského nuncia

Uršulínsky kláštor bol prvým sídlom apoštolskej nunciatúry po vyhlásení vzniku Slovenskej republiky 1. januára 1993.
Túto spätosť spojenú s príležitosťou oslavy sviatku Loretánskej Panny Márie v nedeľu 10.12.2023 sme využili k tomu, aby sme pozvali na návštevu súčasného apoštolského nuncia na Slovensku.

Čítať viac »

Uršulínka v slume

Sestra Kevina Ekal, OSU pracuje v druhom najväčšom slume na svete
Naše školy v Trnave spolu s komunitou sestier uršulínok sa rozhodli podporiť prácu sestry Keviny Ekal, OSU v Keni, Nairobi.
Vďaka štedrosti žiakov a rodičov, námahám učiteľov sa v misijnej aktivite „misijný koláč“ s podporou sestier podarilo vyzbierať 2000€ pre prácu sestry Keviny v slume.

Čítať viac »

Stretnutie sestier

Počas jesenných prázdnin sa v komunite v Suchej nad Parnou uskutočnila provinciálna konferencia a tiež mimoriadna provinciálna kapitula. Nakoľko to bola kapitula celej provincie, mali sme príležitosť stretnúť sa takmer všetky a zdieľať naše sesterstvo.

Čítať viac »

Svetové dni mládeže – Lisabon 2023

Dobrodružstvo začína. Aj týmito slovami by sme mohli začať naše zážitky zo Svetových dní mládeže v Lisabone 2023.
Našu skupinu Ursulines Youth Slovakia, teda slovenskú uršulínsku mládež, tvorilo s rôznymi obmenami dovedna 47 členov. A aj vďaka podpore našich sestier a mnohých darcov, sme sa v takomto hojnom počte mohli vydať na našu púť.

Čítať viac »