Vďačnosť za probáciu

Keď sa zamyslím nad uplynulým polrokom života, tak sa v mojej hlave vynorí slovo vďačnosť. Čím je tento polrok taký jedinečný? Žijem v atypických podmienkach. Mám čas myslieť a tešiť sa. Študovať, obdivovať krásu, spoznávať, veľa načúvať a modliť sa. Nie všetko je celkom ideálne, ak by bolo, to by som už nebola na tomto svete. Trápim sa s angličtinou a vyjadrovanie mojich myšlienok, často filozoficko-psychologicko-etických, mi dá občas riadne zabrať. 

O čom to vlastne hovorím? O mojej skúsenosti života v generálnom dome v Ríme počas jedinečného času probácie. Zišli sme sa tu sestry zo 6 krajín nášho medzinárodného inštitútu a hlavnou úlohou je pokročiť v našom rehoľnom živote. Je to privilegovaný čas byť s Kristom, so sebou navzájom, sama so sebou. V dnešnom uponáhľanom svete je to veľký dar, ktorý nám naša rehoľa dáva. Prehlbujeme sa v našej spiritualite, dejinách, prechádzame miesta, kde žila naša zakladateľka sv. Angela Merici, čítame fragmenty z listov  sv. Márie od Vtelenia, uršulínky a veľkej misionárky Kanady.

Celkom osobitným časom boli 30-dňové duchovné cvičenia, kedy sme vstúpili do ticha a samoty, aby sme vyjadrili túžbu po ňom a vytvorili priestor na stretnutie s ním.

Počas týchto mesiacov tiež spoznávame bohatstvo kultúr, obdivujeme starobylé chrámy, katakomby, iné talianske mestečká. Čítame pápežské encykliky, kánonické právo a zdieľame sa o našich postojoch a zážitkoch. Máme čas budovať spoločenstvo. Počúvame o misiách, rôznych potrebách sveta. Prehodnocujeme svoj život, vlastnú históriu bytia. A cez toto všetko k nám hovorí Boh o jeho láske k nám a k svetu.

O mesiac pôjdeme z probácie domov a tam nás čaká reálny život so všetkými jeho povinnosťami a zodpovednosťou. Vzkriesený Pán však sľúbil, že pôjde pred nami do Galilei – do našej každodennosti – tam ho určite stretneme.

A Rím? Ten sa už teší na nové sestry, nové príbehy a zdieľania, lebo v septembri začína nová probácia.

„Vďaka, Otec, nech je pochválené tvoje meno, nech si vyvýšený nad všetko. Amen.“

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Vďačnosť za probáciu

Keď sa zamyslím nad uplynulým polrokom života, tak sa v mojej hlave vynorí slovo vďačnosť. Čím je tento polrok taký jedinečný? Žijem v atypických podmienkach. Mám čas myslieť a tešiť sa. Študovať, obdivovať krásu, spoznávať, veľa načúvať a modliť sa. Nie všetko je celkom ideálne, ak by bolo, to by som už nebola na tomto svete. Trápim sa s angličtinou a vyjadrovanie mojich myšlienok, často filozoficko-psychologicko-etických, mi dá občas riadne zabrať.

Čítať viac »

Duchovná obnova v Bojničkách

Pannu Máriu v Lukášovom evanjeliu sme mali možnosť spoznávať v dňoch 28. – 30. 4. 2023 v Bojničkách.
Duchovnej obnovy sa zúčastnilo 12 mladých žien a tri sestry. Víkendom nás sprevádzal Jakub Garčár, SJ.

Čítať viac »

Viete, čo je to kuťa? Alebo ako sme slávili narodenie Pána tieto Vianoce.

Keď na chodbách nášho kláštora svietilo iba svetlo sviec, za spevu kolied sa stretávali pred kaplnkou dve komunity. Po adorácii a slávnostných vešperách vychádzala z kaplnky komunita s najstaršími sestrami a po schodoch schádzala komunita našich ukrajinských priateľov. Na rukách niesla mama Svetlana malého Romanka a pán Saša niesol v rukách niečo veľké, zjavne ťažké. Dar k Vianociam…

Čítať viac »

STRETNUTIE MENÍ ŽIVOT

V auguste 2023 sa v Lisabone uskutočnia Svetové dni mládeže. Stretnutie mladých z celého sveta. Chceme umožniť skupine 22 aktívnych mladých ľudí reprezentovať aj našu krajinu. Celý pobyt aj s cestou však stojí 800,- na osobu, spolu nás to teda bude stáť viac ako 17 000,-. Približne polovicu nákladov sme schopní hradiť z vlastných zdrojov a zo zdrojov účastníkov, stále nám však chýba viac ako 8 000,-.

Čítať viac »

AKO BOH PLNÍ NAŠE SNY ALEBO DAR PRE URŠULÍNKY

Pri upratovaní našej veľkej jedálne rada počúvam Simu Magušinovú (a so mnou polovica prízemia nášho kláštora :). Mám rada jej pravdivé, hlboké a zároveň jednoduché texty. Raz som sa tak zamýšľala nad tým, aký text by Sima vymyslela na rehoľný život. Čo by na ňom vyzdvihla a ako by ho vnímala.

Čítať viac »