Rím – Brescia – Desenzano

V utorok 20.6. 2023 večer, netušiac, čo nás všetko čaká, sme sa stretli celá pútnická skupinka v bratislavskom kláštore, aby sme hneď v skorých ranných hodinách mohli odísť do Ríma. Symbolika sa nezaprela hneď na začiatku. Na túto púť sa prihlásilo presne jedenásť dievčat. Presne toľko spoločníčok zobrala so sebou sv. Uršuľa na jej púť. Sprevádzali nás štyri sestry a páter Jakub Garčár (SJ).

Do generalátu vo Večnom meste sme prišli v stredu večer. Sestry nás vrelo privítali. Začali sme sv. omšou, kde sme boli pozvané stať sa veselými darcami, pretože takých Boh miluje (2 Kor 9, 7). Po vytúženej večeri sa niekoľko z nás vybralo objavovať krásy večerného Ríma.

Vo štvrtok sme navštívili tri zo štyroch hlavných bazilík – Baziliku sv. Petra (kde sme mali sv. omšu), Lateránsku Baziliku a Baziliku Santa Maria Maggiore. Okrem iného sme si obnovili svoje krstné sľuby. Hoci sme toho navštívili veľa, duchovný program bol naozaj plnotučný. Vrátili sme sa k začiatkom našej viery prostredníctvom prvých kresťanských mučeníkov a tiež sme ochutnali niečo z ignaciánskej spirituality (Del Gesù). Piatkové ráno bolo plné lúčenia. Zvlášť sa lúčila sr Mária Rita, ktorá tu strávila takmer 8 mesiacov na tretej probácii (viac o jej skúsenosti tu). Rozlúčili sme sa so sestrami v generaláte, s generálnou radou a na chvíľu nás prišli pozdraviť aj novicky. Napriek faktu, že sme v generaláte strávili iba dva dni, cítili sme atmosféru prijatia a domova. Týmto by sme sa chceli poďakovať sestrám za všetku starostlivosť.  V sobotu, na slávnosť sv. Jána Krstiteľa, sme navštívili domček sv. Angely, kde sme stretli tamojšiu komunitu sestier a taktiež sme mohli dostať odpovede na mnohé naše pálčivé otázky ohľadom sv. Angely. Nuž, sr Armida mala čo robiť 🙂 ale nakoniec sa jej podarilo uhasiť náš smäd. Počas sv. omše sme mali priestor zamyslieť sa nad otázkou z evanjelia „Kým len bude tento chlapec/ toto dievča?“ Túto otázku sa určite pýtali mnohí Angelini súčasníci a veľa z nich nad jej víziou len krútilo hlavami.  Našu púť sme zakončili v nedeľu pri hrobe sv. Angely. Obnova rehoľných sľubov sestier bola jej slávnostným vyvrcholením. Tak ako slnko na nás pieklo a my sme vďaka nemu pekne stmavli, takisto sme sa nechali prežiariť duchovne. Sv. Angela sa určite podpísala nejakým spôsobom do srdca každej jednej z nás.

kandidátka Julka

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Svetové dni mládeže – Lisabon 2023

Dobrodružstvo začína. Aj týmito slovami by sme mohli začať naše zážitky zo Svetových dní mládeže v Lisabone 2023.
Našu skupinu Ursulines Youth Slovakia, teda slovenskú uršulínsku mládež, tvorilo s rôznymi obmenami dovedna 47 členov. A aj vďaka podpore našich sestier a mnohých darcov, sme sa v takomto hojnom počte mohli vydať na našu púť.

Čítať viac »

Rím – Brescia – Desenzano

V utorok večer, netušiac, čo nás všetko čaká, sme sa stretli celá pútnická skupinka v bratislavskom kláštore, aby sme hneď v skorých ranných hodinách mohli odísť do Ríma. Symbolika sa nezaprela hneď na začiatku. Na túto púť sa prihlásilo presne jedenásť dievčat. Presne toľko spoločníčok zobrala so sebou sv. Uršuľa na jej púť. Sprevádzali nás štyri sestry a páter Jakub Garčár (SJ).

Čítať viac »

Vďačnosť za probáciu

Keď sa zamyslím nad uplynulým polrokom života, tak sa v mojej hlave vynorí slovo vďačnosť. Čím je tento polrok taký jedinečný? Žijem v atypických podmienkach. Mám čas myslieť a tešiť sa. Študovať, obdivovať krásu, spoznávať, veľa načúvať a modliť sa. Nie všetko je celkom ideálne, ak by bolo, to by som už nebola na tomto svete. Trápim sa s angličtinou a vyjadrovanie mojich myšlienok, často filozoficko-psychologicko-etických, mi dá občas riadne zabrať.

Čítať viac »

Duchovná obnova v Bojničkách

Pannu Máriu v Lukášovom evanjeliu sme mali možnosť spoznávať v dňoch 28. – 30. 4. 2023 v Bojničkách.
Duchovnej obnovy sa zúčastnilo 12 mladých žien a tri sestry. Víkendom nás sprevádzal Jakub Garčár, SJ.

Čítať viac »